ما را در شبکه های اجتماعی

تبدیل تراس به آشپزخانه

ساده ترین راه تبدیل تراس به آشپزخانه

آیا امکان تبدیل تراس به آشپزخانه وجود دارد؟ آشپزخانه مخفی چه کاربرد و مزایایی می‌تواند داشته باشد؟ امروزه به دلیل کوچک شدن متراژ آپارتمان‌ها و کمبود فضایی به عنوان مطبخ، برای راحت شدن آشپزی بعضی از افراد بالکن یا تراس خود را تبدیل به آشپزخانه کرده تا در هنگام آشپزی بوی ماهی یا سرخ کردنی در فضای آپارتمان پخش نشود.

آشپزخانه مخفی یک نیاز اساسی در طراحی آپارتمان‌های بزرگ و لوکس است. نیاز به یک فضای خصوصی برای آشپزی از گذشته تا به امروز وجود داشته و دارد که تنها شکل آن در معماری و طراحی‌های جدید تغییر کرده‌ پیدا است. خوشبختانه امروزه بسیاری از سازندگان به اهمیت ایجاد فضای مطبخ در آشپزخانه پی برده‌‌اند. امروز در بدادم برس قصد داریم تا شما را با روش‌های تبدیل تراس به آشپزخانه آشنا کنیم. با ما تا انتها همراه باشید.

محل قرار گیری آشپزخانه مخفی

در آشپزخانه مخفی دیگر لازم نیست مدام نگران بهم‌ریختگی وسایل و نامنظمی محیط دور و برتان باشید. آشپزخانه پنهان مدام به شما یادآوری می‌کند: «نگران شلوغی محیط نباشید و فقط به آشپزی فکر کنید!». در آپارتمان‌های با متراژ بالا، آشپزخانه مخفی درکنار آشپزخانه اصلی ساخته می‌شود و یک آشپزخانه دو قسمتی را شکل می‌دهند. اما در خانه‌هایی که فضای کافی برای طراحی این دو آشپزخانه در کنار هم وجود نداشته باشد، می توان آشپزخانه مخفی را در بالکن یا تراس، زیرپله، زیرزمین و یا حتی حیاط خلوت ایجاد کرد.

ممکن است‌ ابعاد آشپزخانه و محل قرارگیری آن به شکلی باشد که فضایی برای طراحی آشپزخانه مخفی وجود نداشته باشد. در اینصورت می‌توان از گزینه تبدیل تراس یا بالکن به آشپزخانه استفاده کرد. براساس قوانین ساخت و ساز در آپارتمان‌ها، بالکن در امتداد آشپزخانه ساخته می‌شود. به این منظور می‌توان به راحتی دور تراس را با شیشه یا سایر متریال‌ها پوشاند و تراس را به یک آشپزخانه مخفی تبدیل کرد.

یکی از مهم ترین دلایل سرپوشیده بودن تراس این است که کابینت‌ها و وسایل آشپزخانه در معرض تابش نور آفتاب و بارندگی قرار نگیرند و آسیبی متوجه آنها نشود. لزوما در چنین فضایی انتخاب کابینت‌های چوبی مناسب نیست و بهتر است از کابینت‌های ضد آب استفاده کرد.

تبدیل بالکن به آشپزخانه

تبدیل کردن بالکن یا تراس به آشپزخانه

ایجاد یک آشپزخانه‌ی کوچک در بالکن و یا به عبارتی منتقل کردن وسایل ضروری آشپزخانه به بالکن، ایده‌ی جذابی است که ممکن است بسیاری از افراد تمایل داشته باشند آن را تجربه کنند. اگر از بالکن یا تراس به عنوان آشپزخانه‌ی دوم استفاده کنیم، در امر پخت و پز بسیار راحتر  عمل خواهیم کرد؛ چرا که وقتی مهمان داریم، وجود یک آشپزخانه‌ی کمکی میتواند بسیار مفید باشد.

در ابتدا برای تبدیل بالکن یا تراس به آشپزخانه باید به فکر ایجاد حفاظ و پنجره در بالکن باشید. اگر بالکن پنجره یا نوعی محافظ محکم نداشته باشد علاوه بر اینکه برای کودکان بسیار خطرناک است؛ وسایل مرتب گرد و خاک میگیرند و حتی ممکن است در تابستان یا زمستان مورد آسیب قرار گیرند. پس ایجاد محافظ و پنجره در بالکن برای اجرای این ایده بسیار ضروری است.

دکوراسیون هرچیزی، مهمترین تاثیر را بر زیبایی آن دارد. در نتیجه از دکوراسیون آشپزخانه در بالکن به هیچ عنوان غافل نشوید. بهتر است نکات زیر را در طراحی دکوراسیون آشپزخانه بالکنی رعایت کنید:

  • از سرامیک یا سنگ برای کفپوش استفاده شود تا در برابر رطوبت و شستشو از بین نرود.
  • از کابینت های پی وی سی یا ضد آب در این آشپزخانه استفاده شود.
  • وسایل مورد نیاز پخت وپز مثل اجاق گاز و باربیکیو مورد نظر خود را در آن قرار دهید.
  • قرار دادن کانتر و یا یک میز ناهارخوری کوچک از اصلی‌ترین کارهایی است که در اجرای این ایده باید انجام شود. طرح و شکل میز در زیبایی و ظاهر آشپزخانه بسیار مهم است و باید با سایر اجزا همخوانی داشته باشد.
  • در اکثر بالکن‌ها گلدان‌های رنگی دیده میشوند و اگر در آشپزخانه‌های بالکنی هم از آنها استفاده کنیم؛ بدون شک زیبایی آن‌ها چند برابر می‌شود.
  • بهتر است برای محافظت از وسایل آشپزخانه در برابر نور خورشید از پرده استفاده کنید.

از پرده‌ای استفاده کنید که در برابر نور آفتاب مقاوم باشد و به خوبی از وسایل محافظت کند. در عین حال، زیبا و متناسب با سبک آشپزخانه باشد و یک فضای شیک و خاص را برایتان ایجاد کند. شیدهای پارچه‌ای یکی از بهترین پردهها برای محافظت از وسایل در برابر نور خورشید هستند و برای بالکن یا تراس بسیار مناسب‌ است.

در انتخاب پرده، رنگ‌بندی وسایل آشپزخانه را هم در نظر بگیرید تا نتیجه ی کار بسیار عالی باشد. ست شدن وسایل آشپزخانه با پرده از نظر رنگ و سبک دکوراسیون، زیبایی آشپزخانه‌ی بالکنی را چندین برابر می‌کند. در کل سلیقه و نظر شما در چیدمان آشپزخانه مهم است اما رعایت نکات بالا باعث می‌شود تا کار را بهتر و اصولی‌تر انجام دهید.

تبدیل حیات خلوت به آشپزخانه

تبدیل حیاط خلوت به آشپزخانه

برای ایجاد یک فضای کاملاً محفوظ برای انجام کارهایی مثل پخت‌وپز، شست‌وشو و انبار کردن خوراکی‌ها، طراحی آشپزخانه مخفی در حیاط خلوت کاملا معقول است. ناگفته نماندکه تمام شلوغی‌ها و به‌هم‌ریختگی آشپزخانه به خاطر انجام همین کارها است. در آشپزخانه مخفی دیگر نیاز نیست مدام نگران بهم‌ریختگی وسایل و نامنظمی محیط آشپزخانه باشید. . به این آشپزخانه مخفی در حیاط خلوت، آشپزخانه کثیف (Scullery) یا مطبخ (محل پخت‌وپز) هم گفته می‌شود.

طراحی آشپزخانه در حیاط خلوت در اصل طرح ریزی یک آشپزخانه در نسخه کوچک‌تر است. این فضا معمولا شامل اجاق گاز، گریل یا باربیکیو، آون پیتزا، سینک، قفسه‌های ذخیره سازی و کانتر آشپزخانه است. طراحی باربیکیو در منزل ملزم داشتن یک آشپزخانه سرباز است که حیاط خلوت آن را برای شما مهیا می‌کند.

یکی از نکات مهم طراحی آشپزخانه در حیاط خلوت، مسقف کردن محل قرارگیری اجاق گاز، باربیکیو و وسایل آشپزخانه است. ایجاد سقف برای این آشپزخانه مخفی می‌تواند جزء ملزومات کار باشد. زیرا ساخت سقف قادر است از فضای آشپزخانه و وسایل آن در برابر نور خورشید، برف و باران مراقبت بیشتری به عمل آورد و آنها را ایمن نگه دارد.

برای سبک و استایل این فضا می‌توانید از متریال سنگ، آجر و چوب استفاده کنید که طراحی‌ آن را، به سبک آشپزخانه سرباز سنتی و روستیک متمایل کند. استفاده از چوب براق، فلز، تخته سه لا و بتون باعث می‌شود طراحی آشپزخانه به سبک معاصر و مینیمالیستی متمایل شود.

اگر سبک و استایل طراحی آشپزخانه در حیاط خلوت برای شما چندان مهم نیست و انتخاب متریال مقاوم اولویت بیشتری دارد، از وسایل چوبی صرف نظر کنید و به دنبال فلز، بتون، سنگ و آجر باشید. زیرا چوب نسبت به سایر متریال ها از مقاومت کمتری برخوردار است و در شرایط جوی مختلف زیاد بادوام نیست. در طراحی آشپزخانه برای ایجاد فضایی دلنشین و آرامش بخش، بهتر است بر روی چیدمان و دکوراسیون محوطه غذاخوری هم متمرکز شوید.

مزایای تبدیل تراس به آشپزخانه

مزایای تبدیل تراس به آشپزخانه مخفی

آشپزخانه مخفی، محیطی پنهان و دور از چشم دیگران است که مزیت‌های زیادی دارد. از جمله مزایای آن:

  • در آشپزخانه پنهان، مهم نیست که از چه وسایلی با چه ظاهر و کیفیتی استفاده می‌کنید. چون تنها کسی که این وسایل را می‌بیند خودتان هستید. بنابراین اهمیتی ندارد که قابلمه‌های شما با هم ست نیستند. بلکه راحتی کار با آنها مهم است.
  • با داشتن یک آشپزخانه مخفی، دیگر نیازی نیست بلافاصله بعد از آشپزی و با خستگی سراغ تمیزکاری بروید. چون کسی قرار نیست آشپزخانه مخفی شما را ‌ببیند.
  • تهویه مناسب در آشپزخانه مخفی، به شما کمک می کند تا در مواقعی که مهمان دارید دچار اضطراب نشده و در فضای آرامی به آشپزی و سایر کارهای خود رسیدگی کنید.
  • آشپزخانه مخفی، برای خانم‌هایی که ملزم به رعایت حجاب هستند یک مزیت بزرگ به حساب می آید و یک فضای آزاد و راحت برای آشپزی کردن بدون دغدغه‌ی پوشش است.

 

بنابراین اگر به نظم و ترتیب آشپزخانه‌ خود اهمیت می‌دهید و یک مخفیگاه امن برای پنهان کردن تمام ریخت و پاش های روزمره نیاز دارید، بدون در نظر گرفتن متراژ خانه، به فکر ایجاد یک آشپزخانه مخفی برای خود باشید.

اگر متراژ آشپزخانه‌ شما زیاد باشد به‌راحتی می‌توانید یک آشپزخانه دو قسمتی در آن ایجاد کنید. اگر آشپزخانه‌ کوچکی دارید با اجرای ایده آشپزخانه مخفی در بالکن یا تراس، حیاط خلوت و یا طراحی کابینت‌های شاتردار می‌توانید وسایل پخت‌وپز و شست‌وشو را از دید سایرین پنهان کنید.

به‌ هر حال بدون هیچ محدودیتی می‌توانید با یک طراحی اصولی و کم هزینه به راحتی تراس یا بالکن خود را به یک آشپزخانه مخفی تبدیل کنید و از مزایای آن برخوردار شوید.

یکی از خدماتی که مجموعه بدادم برس ارائه می‌دهد، بازسازی ساختمان است. اگر شما هم به فکر تغییرات داخلی در منزل خود هستید و به دنبال تیمی حرفه‌ای برای این کار می‌گردید، حتما با ما تماس بگیرید. نوسازی و بازسازی داخلی منزل تخصص ماست. مشاوره با تیم بدادم برس کاملا رایگان بوده و بازدید از ساختمان شما برای برآورد هزینه‌ها، بدون هیچ گونه هزینه‌ای انجام خواهد شد.

تماس با بدادم برس

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>