ما را در شبکه های اجتماعی

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی

بوی سوختگی از ماشین لباسشویی یکی از مواردی است که مشتریان را به وحشت می اندازد.

شاید برای شما هم چپیش آمده باشد که ماشین لباسشویی بوی سوختگی دهد و برایتان سوال پیش آید که چرا ماشین لباسشویی بوی سوختگی می دهد و علت بوی سوختگی از لباسشویی چیست ؟

در این پست علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار داده ایم. اگر برایتان سوال است که چرا لباسشویی بوی سوختگی می دهد، تا اتنهای این مطلب با ما همراه باشید.اگر بعد از مطالعه این مطلب باز هم احتیاج به حضور تعمیرکار ماشین لباسشویی در محل خودتان داشتید، تعمیرات ماشین لباسشویی خود را به بدادم برس بسپارید.

اگر برای تعمیر ماشین لباسشویی خودتان به تعمیرکار حرفه ای با کمترین هزینه نیاز دارید، با بدادم برس تماس بگیرید.

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست ؟

برخی قطعات ماشین لباسشویی باعث سوختگی ماشین لباسشویی و به مشام رسیدن بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می شود.علت بوی سوختگی از ماشین لباسشویی را برای شروع، قطعاتی که بیشتر اوقات باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی می شود را لیست کرده ایم. می توانید از طریق این لیست متوجه شوید که کدام قطعه ماشین لباسشویی تان نیاز به تعویض دارد.

تسمه محرک یا تسمه آبکشی

بعضی از مدل های ماشین لباسشویی های سطلی برای انتقال قدرت به جعبه دنده، از تسمه استفاده می کنند. اگر ماشین لباسشویی همزدن را انجام ندهد، ممکن است ایراد از تسمه باشد. پنل جلو را بردارید تا بررسی کنید که تسمه فرسوده شده یا پارگی دارد یا خیر. تسمه ها معمولا در قمسمت زیرین ماشین لباسشویی قرار دارند و اگر فرسوده باشند معمولا بوی سوختگی می دهند یا ایجاد صدا می کنند.

مطمئن شوید که پولی گیربکس به راحتی می چرخد و هر دو پولی های موتور تمیز هستند و آلوده به روغن و گریس نیستند. قبل از تعویض تسمه از سالم بودن تمام پولی ها اطمینان حاصل کنید. تسمه را دقیقا با مورد مشابهش تعویض کنید و مطمئن شوید که میزان کشش آن دقیقا مطابق دستورالعمل کارخانه تنظیم شده است. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید و از لباس ایمنی مناسب استفاده کنید.

تسمه پمپ

در برخی ماشین لباسشویی   های سطلی، تسمه پمپ، پمپ تخلیه را به حرکت در می آورد. این تسمه معمولا به شکل V می باشد و پولی موتور را به پمپ تخلیه وصل می کند. همچنین ممکن است مجموعه ای از پولی ها نیز برای ایجاد کشش در تسمه به کار روند.

اگر از ماشین لباسشویی بوی سوختگی لاستیک حس کردید، باید تسمه پمپ را بررسی کنید. اگر نشانه هایی از فرسودگی شدید یا داغ شدگی دیدید، آن را تعویض کنید. مطمئن شوید که پمپ آزادانه می چرخد و در صورت وجود، چرخش پولی هایی که ایجاد کشش در تسمه می کنند را نیز بررسی کنید. همچنین به دنبال نشانه هایی از نشت آب یا روغن بر روی تسمه یا پولی ها بگردید. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

پولی موتور

موتور محرک از یک پولی برای چرخاندن تسمه محرک و در برخی موارد تسمه پمپ استفاده می کند. این پولی طوری طراحی شده است که بیشترین تماس را با تسمه ها داشته باشد و احتمالا از فلز یا مواد مصنوعی تشکیل شده است.

اگر پولی موتور فرسوده شود یا زنگ بزند، ممکن است تولید اصطکاک اضافی و حرارت زیاد کند که باعث صدمه دیدن تسمه و ایجاد بوی سوختگی  می شود. وقتی می خواهید یک تسمه ی فرسوده یا سوخته را تعویض کنید، باید پولی را نیز از نظر فرسودگی و خوردگی چک کنید و در صورت نیاز تعویض کنید. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه در یک ماشین لباسشویی   نقش تخلیه آب را قبل و در هنگام مرحله آبکشی دارد. این پمپ ممکن است تسمه ای باشد، با موتور دستگاه کار کند و یا موتور الکتریکی جداگانه داشته باشد. اگر از ماشین لباسشویی   در هنگام یا بعد از مرحله آبکشی بوی سوختگی به مشام برسد، نشان دهنده این است که پمپ تخلیه گیر می کند و به راحتی نمی چرخد.

در مدل های تسمه ای، بوی  سوختگی معمولا ناشی از لغزش تسمه بر روی پولی هاست. در مدل هایی که پمپ تخلیه الکتریکی دارند، بوی سوختگی مربوط به موتور بوده و شاید بیشتر بوی موتور الکتریکی باشد. قبل از تعویض پمپ، ورودی آن را بررسی کنید که چیزی حرکت پروانه پمپ را محدود نکرده باشد. قبل از انجام تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

پولی های تامین کننده کشش و بازوهای آنها

برخی ماشین لباسشویی   های سطلی از یک مجموعه پولی در تسمه محرک یا تسمه پمپ استفاده می کنند تا کشش مناسب تسمه ها را فراهم کنند. اگر این پولی ها گیر کنند و یا بازوهای تکیه آن ها آزادانه نچرخند، کشش مورد نیاز تسمه ها تامین نمی شود و در نتیجه تسمه ها لغزش و اصطکاک اضافی خواند داشت که موجب ایجاد بوی سوختگی می شود.

اگر مشاهده کردید که تسمه پمپ یا تسمه محرک سوخته اند، ابتدا مجموعه پولی های تامین کننده کشش و بازوهای آن ها را از لحاظ چرخش مناسب بررسی کنید. در صورت مشاهده فرسودگی و خوردگی در پولی ها، آن ها را تعویض کنید. قبل از انجام این تعمیرات برق دستگاه را قطع کنید.

کوپلینگ موتور دایرکت درایو (بدون تسمه)

بعضی از ماشین لباسشویی   های سطلی به جای تسمه، از کوپلینگ موتورهای دایرکت درایو برای انتقال قدرت موتور به جعبه دنده استفاده می کنند. کوپلینگ محرک موتور را به جعبه دنده وصل کرده و تشکیل شده از دو عدد قطعه ی پلاستیکی سه شاخه که بینشان یک کوپلینگ لاستیکی قرار گرفته است.

یکی از سه شاخه ها به محور موتور محرک چسبیده و سه شاخه ی دیگر محور ورودی جعبه دنده چسبیده است. با چرخیدن محور موتور، کوپلینگ لاستیکی بین سه شاخه ها نیروی گشتاور را جذب کرده و مانع شکستن سه شاخه ها می شود. در اثر استفاده کوپلینگ به مرور دچار استهلاک شده و سه شاخه ها ممکن است سر خورده و باعث ایجاد بوی سوختگی شوند.

اگر جعبه دنده متوقف شود یا سبد چرخان قادر نباشد آزادانه بچرخد، کوپلینگ قادر نخواهد بود وظیفه اش را انجام دهد و در نتیجه ممکن است بوی سوختگی ایجاد شود. در اکثر مدل ها باید بدنه خارجی را برای دسترسی به کوپلینگ بردارید. قبل از هر گونه اقدام به تعمیر دستگاه را از برق بکشید.

کلاچ

برخی ماشین لباسشویی   های سطلی برای به حرکت در آوردن سبد شستشو در مرحله آبکشی، از کلاچ استفاده می کنند. بوی سوختگی ماشین لباسشویی   می تواند ناشی از فرسودگی کلاچ باشد که همراه با صدای زیاد در مرحله آبکشی است. نشانه دیگر فرسودگی کلاچ، وجود خرده ها و تراشه های فلزی در زیر ماشین لباسشویی می باشد.

اگر هر کدام از این علامت ها را مشاهده کردید، باید کلاچ را تعویض کنید. کلاچ معمولا در ورودی محرک سبد شستشو قرار دارد و برای دسترسی به آن، باید پوسته خارجی دستگاه را بردارید. کلاچ معمولا زیر فنرها قرار دارد و برای تعویض  آن باید لباس ایمنی پوشیده و برق دستگاه را قطع کنید.

فنر و گلاید

بعضی از ماشین لباسشویی   ها از فنر در موتور برای کشش تسمه استفاده می کنند. معمولا موتور یک تکیه گاه لولایی در چهارچوب دستگاه و یک فنر برای تامین کشش تسمه دارد. یک قطعه پلاستیکی با پوشش روغنی (گلاید) در زیر موتور قرار دارد تا به آن اجازه سر خوردن روی چهارچوب دستگاه را بدهد.

به این ترتیب، تسمه محرک یا تسمه پمپ مقدار در هنگام شروع به کار موتور کمی سر خورده و مانند کلاچ رفتار می کنند. اگر گلاید امکان سر خوردن را فراهم نکند، تسمه ها داغ شده و ایجاد بوی سوختگی می کنند. مطمئن شوید که موتور به راحتی روی لولا می چرخد و فنر ها خاصیت کششی خود را از دست نداده اند و همه سطوح تمیز و عاری از گرد و خاک و کثیفی ست.

گلاید ها را روغن کاری کنید یا در صورت لزوم تعویض کنید. تسمه ها را نیز در صورت سوخته شدن تعویض کنید. فنر موتور و گلایدها معمولا در بالای چهارچوب قرار دارند و با برداشتن پنل جلو قابل دسترس هستند. قبل از اقدام، حتما برق دستگاه را قطع کنید.

موتور محرک

در اکثر ماشین لباسشویی   ها، موتور محرک قسمت های مکانیکی سیکل شستشو نظیر هم زدن، چرخیدن و آبکشی را به کار می اندازد. همچنین ممکن است وظیفه به کار انداختن پمپ تخلیه نیز  بر عهده موتور اصلی باشد. وقتی مشکلی در یکی از اجزایی که توسط موتور کار می کنند ایجاد شود، باعث می شود موتور داغ شده و بوی سوختگی بدهد.

اگر مشکل شدید باشد، حتی ممکن است باعث شود موتور بسوزد. علامت رایج در مواقع مشکل موتور، صدای وزوز در هنگام شروع کار موتور است. اگر با بوی سوختگی از جانب موتور مواجه شدید، ابتدا تمام اجزای مکانیکی در ارتباط با موتور را که احتمالا موجب داغ شدن موتور شده اند چک کنید. بررسی کنید که پمپ،  جعبه دنده و سبد شستشو دچار محدودیت حرکت نشده باشند.

اگر موتور قادر نیست آزادانه به تنهایی بچرخد، احتمالا خراب است و باید تعویض  شود. اگر ماشین لباسشویی   شما دارای خازن موتور می باشد، ممکن است ایراد از این خازن باشد و باعث داغ شدن موتور شده باشد. قبل از انجام هر گونه تعمیر، دستگاه را از برق بکشید.

در صورت نیاز به تعمیر لباسشویی با ما تماس بگیرید. خدمات 24 ساعته با  گارانتی و پیگیری رضایت مشتری حرفه ای

26705349            26705389

 

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>