ما را در شبکه های اجتماعی

صدا دادن آبگرمکن

صدا دادن آبگرمکن | معنی انواع صدای آبگرمکن

صدای آبگرمکن ناشی از چیست؟ صداهای مختلفی از آبگرمکن به گوش می رسد مانند صدای تق تق آبگرمکن، صدای انفجاری روشن شدن ابگرمکن، صدای سوت کشیدن آبگرمکن و صداهایی از این قبیل. با شنیدن صدای آبگرمکن  دیواری هنگام روشن شدن، اولین سوالی که با به ذهن می رسد این است که چرا آبکرمکن صدا می دهد؟

ما این مطلب را تهیه کرده ایم و در آن به انواع صداهای ابگرمکن مانند صدای آبگرمکن دیواری هنگام روشن شدن، صدای بلند آبگرمکن مخزنی، صدای انفجاری آبگرمکن بوتان، علت سوت کشیدن آبگرمکن و علت صدای تق تق آبگرمکن پرداخته ایم که با مطالعه آن می توانید پی ببرید که علت صدا دادن آبگرمکن دیواری بوتان و علت صدای آبگرمکن مخزنی چیست؟

 

آبگرمکن تان صدا می دهد و قادر به رفع آن نیستید؟ از تعمیرکاران ما برای تعمیر آبگرمکن کمک بگیرید.

 

چرا آبگرمکن صدا میدهد ؟

بدون شک برای شما نیز سوال پیش آمده است که چرا ابگرمکن صدا می دهد ؟

در جواب شما بزرگوارن باید گفت که صدا دادن آبگرمکن دلایل گوناگونی دارد و در اولین گام باید بررسی کنیم که کدام صدای آبگرمکن از کدام ناحیه است و بعد از آن علت صدا دادن آبگرمکن را برطرف کنیم.

در صورتی که شما نیز از صدا دادن آبگرمکن رنج می برند و به دنبال شناخت علت صدای آبگرمکن هستند. با ما در ادامه این مطلب همراه باشید چرا که در ادامه این مطلب به بررسی علت صدا دادن ابگرمکن می پردازیم.

در ابتدا لازم است بدانید که آبگرمکن های گازی نیز درست مشابه آبگرمکن های الکترونیکی، احتمال دارد که به سر و صدا بیفتند. صداهای از قبیل صدای ضربه، صدای انفجار، صدای هیس کردن و یا سر و صداهای گوناگون دیگری که شاید به گوش شما برسد. در مدل های گازی آبگرمکن، علت صدا دادن آبگرمکن به رسوب های تشکیل شده در ته تانکر تعبیه شده در آن برمی گردد.

غالبا هیچ سرویسکاری به طور واضح و صریح علت صدا دادن آبگرمکن را نمی داند و در صورتی که شخصی نیز بدون بازدید و سرویس آبگرمکن برای شما دلیلی را بیان کرد توصیه می کنیم که زیاد به این دلیل بسنده نکنید.

در صورتی که موفق به برطرف کردن علت صدا دادن آبگرمکن خود نشدید، بهتر است خودتان آچار به دست و دست به کار نشوید بلکه حتما از یک تعمیرکار خبره کمک بگیرید. در نظر داشته باشید که در صورتی که آبگرمکن خود را به صورت دوره ای و مداوم سرویس کنید، کمتر شاهد صدا دادن آبگرمن خواهید بود.

 

علت صدا دادن آبگرمکن دیواری بوتان

دلایل گوناگونی می تواند منجر به ایحاد صدای آبگرمکن دیواری بوتان شود که از جمله علت های صدا دادن آبگرمکن دیواری بوتان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. تنظیم نبودن شیر برقی گاز آبگرمکن دیواری بوتان
2. رسوب گرفتن مدار حرارتی
3. خراب شدن پمپ
4. معیوب بودن سنسورهای حرارتی

 

علت صدای آبگرمکن مخزنی

ممکن است به نظر شما سرويس آبگرمکن مخزنی يک کار تخصصي باشد، ولی اقداماتی هستند که پیش از تماس گرفتن با تعميرکار مي‌توانيد آن ها را خودتان انجام دهيد تا خود شما مشکل آبگرمکن مخزنی خود را برطرف کنيد. در زير راه عيب‌ يابي و همچنین رفع مشکل ترموکوپل و ترمومتر شرح داده‌ شده است چرا که موارد زیر امکان دارد که منحر به صدا دادن آبگرمکن مخزنی شما نیز شوند.

 

ترمومتر

1 درصورتي که در مورد عملکرد ترمومتر آبگرمکن مخزنی خود دچار ترديد هستید باید ابتدا طلق ترمومتر آبگرمکن مخزنی خود را جدا کنيد.

2- بعد از آن ترمومتر را از روپوش آبگرمکن مخزنی جدا کنيد و دو مرتبه طلق ترمومتر را بر روي ترمومتر قرار بدهيد.

3- در مرحله بعد می¬بایست شعله کبريت را با رعایت فاصله لازم به زير تشتکی که در زير فنر ترمومتر آبگرمکن مخزنی است قرار دهيد. درصورتي که ترمومتر آبگرمکن مخزنی سالم باشد، بعد از مدت کوتاهي، عقربه‌ ترمومتر آبگرمکن مخزنی افزايش دما را نشان خواهد داد و در صورتی که بلافاصله تشتک ترمومتر آبگرمکن را در درون يک ظرف آب سرد بگذارید، عقربه ترمومتر آبگرمکن مخزنی کاهش دما را نشان خواهد داد.

 

ترموکوپل

در صورتی که بعد از روشن شدن شعله به مدت ‌زماني (حدود سی ثانيه) شمعک آبگرمکن مخزنی خاموش شود به ترتيب مراحل زير را انجام دهید:

1- در صورت مشاهده ذوب ‌شدگي و سوختگي در بخش فوقاني حس کننده ترموکوپل آبگرمکن مخزنی، بایستی نسبت به تعويض ترموکوپل آبگرمکن مخزنی اقدام فرمایید. شایان به ذکر است که در بازار ترموکوپل‌ها داراي طول‌هاي متفاوت‌ هستند و علاوه بر این سر دنده مهره‌هاي اتصال ترموکوپل‌ها نيز در اندازه‌هاي متفاوتی در بازار وجود دارند که در هنگام تعويض ترموکوپل آبگرمکن مخزنی بايد به اين نکته توجه کنید.

2- به منظور عمل تعويض ترموکوپل آبگرمکن مخزنی، ابتدا پيچ‌هاي بخش نگهدارنده ترموکوپل و شمعک و همچنین مهره اتصال ترموکوپل به شيء کنترل گاز آبگرمکن را باز نمایید بعد از آن ترموکوپل جدید و مشابه ترموکوپل قبلی را در محل اتصال قرار دهيد.

3- درصورتي که ارتفاع شعله شمعک کوتاه‌تر از اندازه مورد نیاز باشد، پس ترموکوپل منجر به تحريک بوبين مغناطيسي شير کنترل گاز نمی¬شود و شعله پيلوت آبگرمکن مخزنی خاموش مي‌شود. به منظور برطرف کردن اين ایراد، درپوش انتهايي شمعک آبگرمکن مخزنی را بازکنيد و شير سوزني را به وسيله پيچ گوشتي دوسو گردانده تا شعله شمعک آبگرمکن را تنظيم نماييد. در صورت نياز بودن به تنظيم کردن هواي ورودي نیز می¬بایست دمپر شمعک را تنظيم کنيد.

 

صدا دادن آبگرمکن

صدای آبگرمکن دیواری هنگام روشن شدن

در صورتی که شما با مشکل صدای آبگرمکن دیواری هنگام روشن کردن مواجه هستید لازم است که موارد زیر را بررسی نمایید:

 • معیوب بودن شیر احتراق آهسته در آبگرمکن دیواری: راه حل آن تعویض شیر احتراق معیوب است.
 • زیاد بودن فشار گاز در مشعل آبگرمکن دیواری: راه حل آن تنظیم کردن فشار گاز آبگرمکن است.
 • زیاد بودن فشار آب در آبگرمکن دیواری: راه حل آن تنظیم کردن فشار آب است.
 • شل شدن شیر احتراق آهسته در آبگرمکن دیواری: راه حل آن محکم کن شیر احتراق آهسته است.
 • مشکل داشتن در عملیات سوختن: راه حل آن سرویس کردن آبگرمکن دیواری است چرا که در این حالت می تواند گاز سمی مونوکسید کربن تولید شود.
 • کوتاه بودن شعله پیلوت و یا در جهت نامناسب بودن آن در ابگرمکن دیواری که راه حل آن تنظیم کردن ارتفاع و جهت شعله پیلوت است.

 

علت صدای بلند آبگرمکن مخزنی

لازم به ذکر است در صورتی که با کم کردن فشار نیز متوجه شدید که تغییری در صدای آبگرمکن ایحاد نشد و یا صدای آبگرمکن قطع نشد پس مسلما علت صدا دادن آبگرمکن ربطی به فشار ندارد. یکی از اصلی ترین علت صدا دادن آبگرمکن مخزنی را می توان نیاز به هواگیری آبگرمکن مخزنی و گازی دانست. برای این کار نیاز نیست به یک تعمیرکار مراجعه کنید و خود شما به راحتی می توانید آن را انجام دهید.

 

علت صدای تق تق آبگرمکن دیواری

صدای تق تق آبگرمکن دیواری بوتان و یا آبگرمکن ایران رادیاتور ، صدایی نیست که تنها از این دو مدل آبگرمکن شنیده شود. بلکه صدای تق تق آبگرمکن دیواری یک مشکل همگانی در اگثر آبگرمکن های دیواری است. صدای تق تق در رادیاتورها به دو علت اساسی است که یکی وجود هوا در مدار گرمایش رادیاتور است و دیگری رسوب گرفتن مدار رادیاتور می باشد؛ اما این صدا در پکیج ها دلایل واضحی ندارد و هر یک از اجزا پکیج می تواند در تولید این صدا نقشی داشته باشد.

عمده مواردی که باید برای تشخیص صدای تق تق آبگرمکن دیواری بررسی شوند به شرح زیر است :

1. کم نبودن فشار آب ورودی آبگرمکن دیواری

2. سرد بودن بیش از اندازه آب ورودی آبگرمکن دیواری

3. پر شر سوئیچ آب آبگرمکن دیواری

4. رسوب گرفتن مبدل اولیه و یا ثانویه در آبگرمکن دیواری

5. خراب شدن شیر اطمینان در آبگرمکن دیواری

6. لوله کشی نامناسب ساختمان

7. خراب بودن پمپ آبگرمکن دیواری

لازم به ذکر است که این عوامل تنها دلایل برای علت صدا دادن آبگرمکن دیواری نیستند، اما عمده ترین دلایل می توانند باشند.

 

صدای انفجاری آبگرمکن بوتان

صدای انفجاری آبگرمکن بوتان هم دلایل خاص خودش را دارد که در این قسمت به بررسی آن ها می پردازیم.

در زمان استفاده از آبگرمکن هنگامی که شیر آب گرم را در ساختمان باز می نمایید، سنسور تشخیص آب تعبیه شده در ابگرمکن، مسیر جریان گاز را بازد کرده و هم زمان با آن دستور جرقه زدن به فندک آبگرمکن صادر می شود تا به این صورت آبگرمکن روشن شود.

در صورتی که جرقه توان کافی و لازم را نداشته باشد و یا این که جرقه به موقع زده نشود، گاز در یک محفظه آبگرمکن جمع می شود و موقع عمل کردن جرقه صدای آبگرمکن به صورت انفجاری خواهد بود که در طی این انفجار شمعک روشن می شود.

در نوع قدیمی آبگرمکن با تحریک میکروسوئیچ و در نوع جدید آبگرمکن با وصل کردن سیم کنار پایه آن به وسط، می بایست صدای عمل کردن شیر برقی و صدای اولین جرقه الکترود جرقه زن به طور هم زمان و بدون تاحیر شنیده شوند. این دو صدا در طی هر چند باری که این عمل انجام شود باید هم زمان با هم شنیده شوند.

نوک الکترود جرقه زن بایستی نسبت به مشعل آبگرمکن بوتان تنظیم باشد به نحوی که تمام شعله ها به برنر مشعل برسند و از نزدیک کابل یعنی انتهای الکترود نیز نشتی نداشته باشد و نوک الکترود جرقه زن برنز مشعل آبگرمکن بوتان نیز خیلی نزدیک نباشد.

در صورتی که صدای شیر برقی شنیده نشد، شیر برقی می بایست تعویض شود و توجه داشته باشید که منوتاژ شیرها نیز باید به صورت ضربدری باشد تا شیر برقی به یک سمت کشیده نشود. در صورت عدم تنظیم بودن نوک الکترود جرقه زن با برنر مشعل آبگرمن می بایست آن را تنظیم نمایید. لازم به ذکر است که علت صدا دادن آبگرمن به شکا انفجاری به خاطر زیاد یا کم بودن آب گرک مصرفی ندارد.

در ضمن دسته شیر گاز ورودی به آبگرمکن را نیز در حالت کم قرار ندهید چرا که در این صورت علت صدا دادن آبگرمکن دیواری را برطرف نکرده اید.

صدای انفجاری آبگرمکن بوتان به دو مورد مهم بستگی دارد که عبارت هستند از:

1. عدم تنظیم الکترود جرقه زدن به برنر مشعل آبگرمکن بوتان: در این صورت راه حل فقط تنطیم کردن الکترود است.
2. خراب بودن شیر برقی آبگرمکن بوتان: در این صورت راه حل فقط تعویض کردن شیر برقی است.

 

علت سوت کشیدن آبگرمکن

توجه داشتیه باشید در مورد علت سوت کشیدن آبگرمکن باید ببینید چه نوع سوتی هست و این سوت دقیقا از کجای آبگرمکن به گوش می رسد ؟

 • ممکن است علت صدای سوت موتور پمپ آبگرمکن باشد؛ یعنی بلبرینگ یا بوش آن به میزان کافی روغن ندارد و صدای سوت کشیدن می دهد.
 • در بعضی از آبگرمکن ها نیز وقتی هوا به درون کوره کشیده می شود صدای آبگرمکن به شکل صدای سوت کشیدن می شود.
 • دلیل دیگر نیز می تواند رسوب گرفتن پروانه پمپی باشد که آب را درون آبگرمکن به گردش درمی آورد و به همین دلیل است که در زمان چرخش پروانه صدای آبگرمکن شبیه به سوت کشیدن می شود.

 

در صورتی که نیاز به تعمیر آبگرمکن دارید با ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت یکی از بهترین تعمیرکاران را به محل شما در سراسر تهران اعزام کنیم

خدمات 24 ساعته با گارانتی ، اجرت کم و ایاب و ذهاب رایگان

26705349           26705389

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

4 پاسخ

 1. سلام
  ثواب آبگرمکن ما بیشتر صدای رد شدن آب هست
  میشه رسوب گرفته باشه.

 2. سلام ما جدیدا یک آبگرمکن دیواری بوتان گرفتیم turbo 4115 و صدای شمعکش حیلی زیاد و رو اعصابه طوری که مدام صدای فووووف مانند میاد وقتی کمِ کمش میکنیم صداش قطع میشه اما دیگه وقتی آب باز میشه آبگرمکن شعله ور نمیشه که کار کنه. ایا راه حلی داره؟

 3. سلام زمانی که ما از آبگرمکن مخزنی استفاده می کردیم هیچ گونه مشکلی یا صدایی نداشتیم اصلا نمی دانستیم آب کی گرم می شد ما فقط استحمام می کردیم ولی از وقتی که دیواری خریدیم مشکلات تمان هم شروع شد انواع مختلف صداهای بلند که نگو به خدا کلافه شده ام وقتی می خوای آب را باز کنی مثل اینکه با مسلسل یک رگبار می زنند

 4. سلام با شتکر از سایت مفیدتون
  آب گرم کن ما وقتی که آب گرم بسته میشه صدای خیلی بدی میده. صدای قرقر و تق تق مثلا. مشکل از چی میتونه باشه‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>