ما را در شبکه های اجتماعی

علت صدای لوله آب در حالات مختلف

علت صدای لوله آب در حالات مختلف چیست؟

صدای لوله آب ، موضوعی است که احتمالا همه ی ما که در خانه هایمان لوله کشی آب داریم، با آن مواجه شده ایم. گاهی پیش می آید که از لوله آب در حالات مختلف صداهایی میشنویم که برای عده ای آزار دهنده هستند. ضمن اینکه باید بدانیم که گاهی این صداهای شنیده شده، ممکن است نشانه ی اشکالاتی باشند که اگر به آنها رسیدگی نشود، در آینده خسارات مالی به بار خواهند آورد.

لوله کشی آب ساختمان، موضوع مهمی است که بهتر است توسط متخصصان لوله کشی انجام شود و ما به شما پیشنهاد میدهیم جهت هر گونه کار تعمیراتی یا نصب در زمینه لوله کشی آب، با بدادم برس تماس بگیرید تا در اسرع وقت و کمترین هزینه، خدمات دریافت کنید.

برای لوله کشی آب ساختمان با کمترین هزینه و بهترین کیفیت، با بدادم برس تماس بگیرید.

 

چرا لوله آب صدا می دهد؟

در ادامه به بررسی دلایل مختلف صدای لوله آب که ممکن است هرکدام در حالات گوناگون بوجود بیایند، پرداخته ایم:

 

  • صدای لوله آب هنگامی که در داخل لوله‌ها آب گرم در جریان است

 یکی از حالات صدای لوله آب زمانی است که آب گرم درون لوله های مخصوص آن مانند لوله حمام آب به جریان افتاده باشد. هنگامی که شیر آب گرم باز می شود صدایی مثل کلیک کردن یا تق تق از لوله ها به گوش می رسد. این صدا تا وقتی که جریان آب گرم باز است، شنیده خواهد شد و وقتی شیر آب گرم را ببندید، صدای لوله آب نیز قطع می شود.

  دلیل اصلی ایجاد صدا در این حالت این است که لوله های پلیمری اشتباه نصب شده اند. در بعضی از ساختمان ها در سیستم لوله کشی ظرفشویی، لباسشویی، دستشویی و حمام از لوله های پلیمری استفاده می کنند. این نوع لوله ها نسبت به لوله فلزی مزایای زیادی دارند ولی تنها ایراد آن مقاومت پایین در برابر دمای زیاد است. به خاطر همین دلیل در زمان لوله کشی ساختمان، لوله‌های پلیمری را عایق بندی می کنند و در اطراف لوله ها فضای مناسب در نظر می گیرند که با بالا رفتن دمای آب، فضای کافی برای افزایش عرض و طول لوله وجود داشته باشد.

اگر این نکات در زمان لوله کشی رعایت نشود، با باز کردن شیر آب گرم حمام، ظرفشویی و لباسشویی و دستشویی، صدای لوله آب شنیده خواهد شد. برای حل این مشکل باید لوله های پلیمری بازسازی شوند.

  • صدای لوله آب هنگامی که شیر آب سرد یا گرم بسته می شوند

وقتی شیر آب گرم یا سرد پس از استفاده بسته می شود، صدای تق تق و ضربه از لوله های آب به گوش می رسد. در این حالت پس از اتمام شستشوی لباس ها در لباسشویی، بستن شیر حمام و سرویس بهداشتی و…صدای لوله آب زیاد می شود.‌

دلیل ایجاد این صدا پدیده ای به نام آبکوبش یا ضربه قوچ می باشد. وقتی شیر آب سرد یا گرم را می بندید، سرعت آب شیر کم شده و فشار دینامیکی ایجاد می شود. در بعضی از مواقع فشار دینامیکی انقدر بالاست که باعث لرزش لوله ها و ترک برداشتن آن ها هم می شود. برای برطرف کردن این مشکل باید به نوع سیستم لوله کشی ساختمان آشنا باشید‌. در بعضی از سیستم ها قابلیت دفع ضربه قوچ یا محفظه هوا وجود دارد.

محفظه ها به شکل لوله های T هستند و بلافاصله با تشخیص هوا داخل لوله ها آن را دفع و با آب جایگزین می نمایند. اگر سیستم لوله کشی دارای این قابلیت نبود، باید ابتدا شیر فلکه اصلی را قطع کرد. سپس پایین ترین و بالاترین شیر آب ساختمان را باز کنید و اجازه دهید که کل آب داخل لوله ها به طور کامل تخلیه شود. در واقع با این کار لوله ها را هواگیری کرده اید. با از پایان تخلیه آب باقیمانده داخل لوله ها، پایین ترین شیر ساختمان را ببندید و شیر فلکه اصلی ساختمان را باز نمایید. با انجام این مراحل مشکل صدای لوله آب حل خواهد شد.

  • صدای لوله آب هنگامی که در داخل لوله ها آب سرد در جریان است

 وقتی صدای تق تق از لوله آب سرد داخل دیوار یا به محض باز کردن شیر آب سرد شنیده می شود، نشان دهنده این است که فشار آب خیلی زیاد است. فشار بالای آب از نظر برخی از مردم یک نکته مثبت به شمار می رود ولی در حالی که بالا بودن فشار آب همیشه خوب نیست. زمانی که فشار آب داخل لوله های آب سرد، نسبت به قطر لوله بیش از حد باشد، حرکت سریع آن باعث ایجاد لرزش شده و در هنگام باز کردن شیر آب صدای تق تق یا ضربه به گوش می رسد.

برای برطرف کردن این مشکل، با کمک یک فشار سنج معمولی، فشار آب داخل ساختمان را اندازه گیری کنید. فشار سنج را به نزدیکترین شلنگ آب به شیر فلکه، متصل نمایید. در هنگام اندازه گیری فشار آب از باز نبودن هیچ یک از شیرهای آب ساختمان اطمینان حاصل کنید. حالا باید شیر آبی که شلنگ به آن وصل شده، به طور کامل تا آخر باز کنید. مناسب ترین عدد برای فشار آب ساختمان عددی بین 40 تا 80 psi است. اگر فشار آب از 80psi بیشتر بود، با استفاده از شیرهای کاهش دهنده فشار آب، این مشکل را رفع کنید.

  • صدای لوله آب زمانی که همه شیرآلات ساختمان بسته هستند

یکی از صداهایی که از لوله های آب ساختمان به گوش می رسد مربوط به زمانیست که هیچ یک از شیرهای آب مورد استفاده قرار نگرفته اند و به طور کامل بسته می باشند. دلیل اصلی ایجاد صدای تق تق هنگام بسته بودن جریان آب، جمع شدن رسوبات درون آبگرمکن یا پکیج است. با آزاد شدن حباب هوا از رسوبات ته نشین شده در مخزن آبگرمکن یا پکیج، صدای تق تق و ضربه به گوش می رسد.

گاهی اوقات این صدا به حدی زیاد است که شنونده احساس می کند که منشا صدا لوله های داخل دیوار هستند. برای برطرف کردن این مشکل نیز باید پکیچ یا آبگرمکن را رسوب زدایی کنید. رسوب زدایی پکیج و آبگرمکن نیاز به مهارت خاصی دارد و کار هر فردی نیست. این کار را به یک شرکت خدماتی و لوله کش ها و تعمیرکارهای ماهر آن بسپارید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>