ما را در شبکه های اجتماعی

رفع نشتی لوله آب

تشخیص و تعمیر نشتی لوله آب ساختمان

نشتی لوله آب ، اگر به موقع تشخیص داده نشود و بعد از آن اگر برای رفع نشتی لوله آب اقدام مقتضی صورت نگیرد، میتواند آسیب و خرابی های فراوانی را به بار بیاورد که میتواند ساکنین را متحمل هزینه های فراوانی کند. در این مقاله سعی بر آن داشته ایم که راه های تشخیص نشتی لوله آب را شرح دهیم و راه هایی برای تعمیر و رفع نشتی لوله آب نیز ارائه داده ایم.

در نظر داشته باشید که موضوعات مربوط به لوله کشی آب ساختمان، جزو موارد تخصصی به شمار می آید و برای این امور بهتر است از لوله کش های ماهر و با تجربه کمک بگیرید تا مشکلات احتمالی بعدی برای شما به وجود نیاید.

برای لوله کشی آب ساختمان ، تشخیص و رفع نشتی لوله آب با بدادم برس تماس بگیرید.

تشخیص نشتی لوله آب

نشانه ها و راه هایی که میتوان برای تشخیص نشتی لوله آب از آنها استفاده کرد:

 

 • رقم‌های بالای قبض آب مصرفی

وقتی رقم قبض آب نسبت به رقم آن در قبض‌ ماه های گذشته خیلی بالا بود، باید بلافاصله به نشتی لوله آب در بخشی از ساختمان شک کنید. زیرا معمولا میزان آب مصرفی خانواده ها در تمام ماه های سال به جز روزهایی که خانه تکانی عید انجام می شود، یکسان است. بنابراین زیاد شدن مبلغ پول قبض آب یک موضوع غیر عادی به شمار می رود.‌ با تشخیص نشتی آب و رفع آن دیگر شاهد ارقام نجومی در قبض آب مصرفی نخواهید بود.

 

 • حرکت کنتور وقتی تمام شیرهای آب بسته است

یکی دیگر از راه های تشخیص نشتی آب نگاه کردن به کنتور است. برای این کار ابتدا مطمئن شوید که تمام شیرهای آب ساختمان به طور کامل بسته است.‌ سپس پوشش فلزی محفظه کنتور آب را بردارید و به حرکت کنتور توجه کنید.

اگر چرخ نقره ای یا مثلث درون کنتور در حال حرکت بود یعنی در بخشی از ساختمان نشتی لوله آب اتفاق افتاده است. روش دیگری که می توان نشتی لوله آب را از طریق کنتور فهمید این است که بعد از بستن شیرها عدد روی کنتور را یادداشت کنید. بعد از گذشت دو ساعت دوباره عدد روی کنتور را چک کنید. اگر مقدار عدد دوم مساوی با عدد اول بود یعنی نشتی لوله آب وجود ندارد. اما اگر رقم کنتور تغییر کرده بود، در قسمتی از لوله های آب ساختمان نشتی وجود دارد.

 

 • ایجاد کپک یا قارچ روی دیوارهایی که از زیر آن لوله آب عبور کرده

روی دیوارهای حمام و دیوارهایی که لوله آب نشتی دارد، به دلیل فضای نمناکی که ایجاد می شود، کپک ها و قارچ ها محیط بسیار مناسبی برای رشد پیدا می کنند. هر زمان روی دیواری به جز دیوار حمام با کپک و قارچ روبرو شدید، بلافاصله به نشتی لوله آب شک کنید. برای حل این مشکل باید هر چه زودتر اقدام به نشت یابی کنید. نشت یابی یک کار تخصصی است بنابراین بهتر است با شرکت بدادم برس تماس بگیرید و از خدمات لوله کشی آب این شرکت کمک بگیرید.

 

 • شکم دادن یا ایجاد لکه و آسیب روی کف زمین، سقف و دیوارها

مشاهده هر گونه شکم دادن، تابدار شدن، برآمدگی رنگ دیوار یا وجود لکه و رد آب روی کف زمین، سقف و دیوارها، نشان دهنده نشتی لوله آب در نزدیکی این مناطق می باشد. البته این نکته هم وجود دارد که رطوبت زیاد هم باعث پدید آمدن این مشکلات می شود. برای اطمینان از نشتی آب همزمان با مشاهده چنین علائمی، همزمان باید رقم قبض آب مصرفی را نیز با قبض های قبلی مقایسه کنید. اگر رقم قبض جدید با قبلی اختلاف بسیار زیادی داشت، مطمئن باشید این مشکلات به نشتی آب ربط دارد. برای نشت یابی دقیق و سریع از خدمات لوله کشی آب بدادم برس استفاده کنید.

 

 • وجود بوی نم و کپک در محیط داخل ساختمان

وقتی نشتی لوله آب اتفاق می افتاد، آب خارج شده از لوله در مصالح دیوار باقی مانده و باعث ایجاد بوی نم و کپک زدگی می شود. اگر با ورود به داخل ساختمان یا منزل بوی نم و کپک به مشامتان رسید، شک نکنید که در بخشی از خانه، لوله آب نشتی پیدا کرده و برای نشت یابی به سرعت با شرکت بدادم برس تماس بگیرید تا تکنسین‌های لوله کش این شرکت برای برطرف کردن مشکل به منزل شما اعزام شوند.

 

 • افت فشار ناگهانی یکی دیگر از راه های تشخیص نشتی لوله آب

یکی دیگر از علامت‌ های وجود نشتی در لوله آب ساختمان این است که فشار آب به طور ناگهانی افت می کند. افت فشار به دلیل نشتی لوله آب و ترکیدگی یکی از لوله ها اتفاق می افتد.‌ برای حل این مشکل هر چه زودتر اقدام به نشت یابی کنید.

 

 • شنیدن مداوم صدای چکه آب در منزل

گاهی اوقات تمام شیرهای آب کاملا بسته هستند ولی از جای نا معلومی مدام صدای چکه آب به گوش می رسد. این صدا نشان دهنده نشتی لوله آب است. برای تشخیص محل نشتی در چنین مواقعی، حتما باید از دستگاه های مخصوصی که به این منظور تولید شده اند، استفاده شود.

 

 • نشتی آب به سقف طبقات پایین

یکی دیگر از راه هایی که می تواند به تشخیص نشتی لوله آب کمک کند این است که سقف طبقات پایینی ساختمان را مورد بررسی قرار دهید. هرگاه در سقف همسایه طبقه پایینی آثاری از نم یا چکه آب مشاهده شد، مطمئن شوید که یکی از لوله های آب در منزل شما دچار نشتی یا ترکیدگی شده است. در چنین مواقعی حتما با خدمات لوله کشی آب بدادم برس تماس بگیرید.

 

رفع نشتی لوله آب

در ادامه به حالتها و راه های مختلف رفع نشتی لوله آب پرداخته ایم:

 • رفع نشتی لوله آب پلاستیکی

اگر لوله کشی آب منزل را با استفاده از لوله های پلاستیکی انجام داده اید و پس از مدتی متوجه وجود نشتی در بخشی از لوله کشی شدید، کار راحتی در پیش دارید زیرا رفع نشتی لوله آب پلاستیکی از لوله های فلزی راحت تر است.

برای این کار ابتدا شیر فلکه اصلی آب را ببندید. سپس محل نشتی را به طور دقیق پیدا کنید. در لوله کشی رو کار محل نشتی سریعتر از لوله کشی توکار و کلکتوری پیدا می شود. در لوله کشی تو کار برای رفع نشتی آب و یافتن محل نشتی به کمی کنده کاری نیاز است.  وقتی لوله آسیب دیده پیدا شد، آن را جدا کرده و لوله پلاستیکی سالم و جدید  را جایگزین کنید.

نحوه متصل کردن لوله جدید به لوله های قدیمی به نوع لوله بستگی دارد. بعضی از لوله ها را باید با فیتینگ هایروپیچ به هم وصل کرد و برخی دیگر برای اتصال نیاز به چسب مخصوص دارند.‌ لوله های پی وی سی نیز با اتصالات جوش به هم متصل می شوند. رفع نشتی لوله آب در لوله هایی با جنس پی وی سی کمی دیرتر انجام می شود. نوع دیگری از لوله های پلاستیکی به نام پوشیفت مانند پیچ در هم پیچانده شده و با قفل شدن حلقه آب بندی، به راحتی وصل می شوند.

 

 • رفع نشتی لوله آب فلزی

برای رفع نشتی لوله آب فلزی در مرحله اول با تشخیص نشتی آب، محل دقیق نشتی را پیدا کنید. سپس باید شیر فلکه اصلی آب را ببندید تا جریان آب کاملا قطع شود. معمولا نشتی لوله های فلزی را با لوله های پلاستیکی برطرف می کنند. زیرا اگر بخواهید از لوله های فلزی استفاده کنید هزینه بیشتری باید متقبل شوید.

به قطر و سایز لوله فلزی توجه کنید و یک لوله پلاستیکی متناسب با آن انتخاب نمایید و به جای لوله آسیب دیده نصب نمایید. لازم به ذکر است که استفاده از این روش زیاد مطمئن نیست و بهترین کار این است که لوله کشی آب کل ساختمان به طور کامل بازسازی شود.‌

چون در اغلب موارد لوله کشی فلزی به صورت تو کار انجام می شود و پیدا کردن لوله آسیب دیده وقت گیر و هزینه بر است. به جای کنده کاری دیوارها و هزینه های اضافی می توان یک لوله کشی جدید روکار انجام داد و مشکل نشتی را برطرف کرد.

 

 • رفع نشتی لوله آب با چسب نشت گیر

یکی دیگر از راه های رفع نشتی آب استفاده از چسب نشت گیر است. از این چسب می توان برای تمام لوله های فلزی و پلاستیکی استفاده کرد.‌نسبت به روش های دیگر مقرون به صرفه تر است. به راحتی قابل اجراست و نیاز به تخصص زیادی ندارد. برای رفع نشتی آب در مکان هایی که دسترسی به آن‌ها سخت است و امکان تعویض لوله آسیب دیده وجود ندارد، بسیار مناسب می باشد.

زمانی که قصد دارید سوراخ ایجاد شده در لوله آب را با کمک چسب نشت گیر ترمیم کنید، ابتدا باید جریان آب را از طریق بستن شیر فلکه اصلی قطع کنید. لوله سوراخ شده را با یک حوله یا دستمال کاملا خشک کنید و در صورت وجود رسوب در اطراف محل نشتی آن را با یک فرچه تمیز کنید. سپس چسب نشت گیر را به مقدار لازم روی محل نشتی قرار دهید به طوری که تا پنج سانتی متری سوراخ لوله را پوشش دهد.

اجازه دهید چسب با گذشت ده دقیقه سفت شود. روی چسب رو با نوار فایبر گلاس بپوشانید. این نوار را باید چند محکم به دور بخشی از لوله که دچار نشتی شده، بپیچانید. حالا باید حدود یک ساعت صبر کنید تا نوار و چسب کاملا به لوله بچسبند. در پایان شیر فلکه اصلی را باز کنید.

مطالب پیشنهادی

انتشار در شبکه های اجتماعی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مطالب :

نقاشی ساختمان در شمال
تزئینات ساختمان

نقاشی ساختمان در شمال

نقاشی ساختمان در شمال شامل چه مواردی می باشد؟ نقاشی ساختمان در شمال می‌تواند شامل موارد زیر باشد: نقاشی دیوارهای خارجی ساختمان: این نوع نقاشی‌ها

بیشتر بدانید>>
محوطه سازی در شمال
بازسازی ساختمان

محوطه سازی در شمال

محوطه سازی حیاط شامل چه می باشد؟ محوطه سازی حیاط شامل انجام فعالیت‌های مختلفی است که هدف آن تغییر و بهبود ظاهر و استفاده از

بیشتر بدانید>>
طراحی کف حیاط ویلا در سال 1402
بازسازی ساختمان

طراحی کف حیاط ویلا

طراحی کف حیاط ویلا شامل چه می باشد؟ طراحی کف حیاط ویلا شامل عناصر زیر می‌باشد؟؟ با ما همراه باشید. طراحی کف حیاط ویلا شامل:

بیشتر بدانید>>